H İ K A Y E M İ Z

1934'ten Beri Farklı Kültürlerle Bezenen Lezzet

Yumurtacı dükkanı ile ilk adımlar


İlk kez 1928 yılında Agop Şirinyan ve Armenak Şirinyan biraderler tarafından yumurtacı dükkanı olarak kurulan “Şirin”,

1930 yılından itibaren anneleri Lusia Hanım’ın Samsun Bafra ve İstanbul’da hazırladığı geleneksel sofra lezzetlerini, “Şirin Meze Evi” adı altında Pangaltı’nda satmaya başlarlar.

Büyüyen talep üzerine, “Şirin Erzak Pazarı” olarak isimlerini değiştirip Ergenekon Caddesi’nde daha büyük bir mekana taşınırlar.

 
 

Zorluklara rağmen yola devam1942’deki Varlık Vergisi döneminde devlete olan ödemeleri yapabilmek için Ergenekon Caddesi’ndeki dükkanı satıp, Kurtuluş Caddesi’ndeki Feriköy Pasajı’nda “Şirin Meze Evi” olarak hizmet vermeye devam ederler.

Aile yadigârı markayı, lezzet standartlarını koruyarak devam ettirecek olan yeğenleri Ardaşes Hüsümyan’ın katılımıyla “Şirin Şarküteri” markası, 1966 yılında açılan Kurtuluş Caddesi’ndeki yeni adresi ve Kınalıada’daki satış noktasıyla, 2012 yılına kadar hizmet vermeye devam eder.

Kurulduğu günden itibaren noel, yılbaşı, paskalya, ramazan, düğün, vaftiz gibi; özel günlerin vazgeçilmezleri “topik, tarama ve dolma”ları üreten “Şirin Şarküteri” efsanesinin ulaşılabilir olması adına, 2010 yılında yeni bir proje doğar.

Efsane Lezzetler Cihangir ve Kınalıada’da

Agop Şirinyan’ın torunu ve Ardaşes Hüsümyan’ın yeğeni Dayk Miricanyan; bu lezzet serüveninde daha büyük kitlelere ulaşmak, geleneksel lezzetleri yeni misafirlerle paylaşmak, Cihangir’in kozmopolit ortamında Lusia Yaya’nın sofralarını sunmak için 2010’da Jash İstanbul’u açar.

 

2017 yılına gelindiğinde de geleneksel lezzetlerin oluşturduğu talep, Ash İstanbul’un kurulmasını sağlar.

Bizimle iletişime geçin
Bizi arayın

+90 212 244 3062

Bize mail atın

info@ashistanbul.com